Sommarens läger 2023 kommer samtliga ha olika teman.
Träningen kommer helt och hållet individanpassas efter varje ekipage – oavsett om det gäller tävlingslydnad, brukslydnad, helhet eller grundträning. Du som anmäler ska dock vara tävlingsinriktad och vi kommer blanda den praktiska träningen med teori och diskussioner kring träningsplanering, mental träning och tävlingsträning.
Träningspassen sker utomhus på appellplanen men vi kan även vara inomhus i träningshallen vid behov.
Max 6 ekipage per kurs
Kursavgift: 2500 kr/ekipage
Medtag egen lunch (mikro finns). Fika bjuder jag på.
Det finns möjlighet att ta emot ett par husvagnar/husbilar här på området om någon önskar. I övrigt finns flera prisvärda och hundvänliga B&B i närheten.
De olika lägren läggs ut på facebook i gruppen High5 Hundsporthall samt på några övriga sidor där lydnadskurser är samlade. Är du intresserad av att komma på läger i sommar så ha koll där om något tema låter intressant.
Anmälan endast via mail: helene@high5hundkurser.se
Läger 1: 6-7 maj (Dag 1: fritt följ Dag 2: Ban/programträning) FULLT!
Läger 2: 3-4 juni (Tävlingslydnad Class 3) FULLT!
Läger 3: 17-18 juni (Dag 1: fritt följ Dag 2: Ban/programträning) FULLT!
Läger 4: 8-9 juli (Dag 1: fritt följ Dag 2: Ban/programträning) 1 PLATS LEDIG P G A ÅTERBUD
Läger 5: 29-30 juli (Dag 1 fritt följ Dag 2 Ban/programträning) FULLT!
Läger 6: 5-6 aug (Tävlings/brukslydnad för den lilla hunden) FULLT!
Läger 7: 12-13 augusti (Tävlings&brukslydnad) FULLT!
Läger 8 2-3 augusti (Dag 1: fritt följ Dag 2: Ban/programträning) FULLT!
Läger 9: 9-10 september (Dag 1: fritt följ Dag 2: Ban/programträning) FULLT!
Läger 10: 30 sept-1 okt (Dag 1: fritt följ Dag 2: Ban/programträning) FULLT!